Hodowla

Dlaczego karp to zdrowa ryba

Coraz więcej się mówi o warunkach hodowli zwierząt, o ich dobrostanie, a właściwie o jego braku. Rośnie nasza świadomość dotycząca kupowania żywności ze sprawdzonych źródeł. Rosnący popyt na mięso, również mięso ryb spowodował uprzemysłowienie produkcji co w oczywisty sposób wpływa na jego jakość. Karp na tym tle wypada zgoła inaczej.

Polska ryba z polskiej tradycyjnej hodowli

Wszystkie hodowle zrzeszone w Organizacji Producentów Polski Karp bazują na wieloletniej tradycji hodowli karpia w warunkach naturalnych. Stawy, w których rosną karpie to zazwyczaj kilkudziesięcioletnie akweny, które stanowią mateczniki przyrody obfitujące w masę innych gatunków zwierząt, a jednocześnie stanowią rezerwuary wody dla środowiska i utrzymują naturalny mikroklimat.

Metody hodowli karpia nie zmieniły się od wieków.


Udało się wyselekcjonować szlachetne odmiany tej ryby, ale warunki i proces hodowli w zasadzie pozostał bez zmian. Podczas kiedy cykl produkcyjny innych zwierząt skracany jest po przez wprowadzenie “nowoczesnych” metod, karp od wieków rośnie w swoim tempie, a czas od narybku do “handlowego” karpia to 3 lata!

Jego stabilny i naturalny wzrost wynika z faktu, że żywi się głównie naturalnym pokarmem występującym w stawach, a dokarmiany jest w okresie zwiększonego żerowania głównie zbożem. Karp to wrażliwa ryba i aby dobrze się rozwijał potrzebuje dobrych warunków środowiskowych – przede wszystkim czystej i dobrze natlenionej wody.

W praktyce oznacza to, że na jednego dorosłego osobnika przypada 10 m3 wody! Można śmiało powiedzieć, że karp to ryba rosnąca w swoim naturalnym tempie w naturalnych warunkach.

Karp: wartości odżywcze

Ryby są zdrowe. Karp szczególnie. Każdy to wie, ale co to oznacza.

Na co dzień Polacy spożywają tylko 12 kg ryb rocznie. Dla porównania Islandczycy zjadają ich 91 kg, Hiszpanie 50 kg, a za Azjatami jesteśmy bardzo daleko w tyle. Sięgamy coraz częściej po żyzność wysoko-przetworzoną i suplementy, aby uzupełnić niedoborowy witamin
i kwasów tłuszczowych. A przecież możemy je dostarczyć naszemu organizerowi wraz z naturalnym pożywieniem. Karp również jest ich bogatym źródłem.

Co znajdziemy w mięsie karpia.
Karp należy do ryb średniotłustych i zawiera 4,2 tłuszczu w 100 g mięsa. Obok wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu mięso karpia jest doskonałym źródłem białka, węglowodanów i kwasów tłuszczowych (w tym tak ważnego kwasu OMEGA 3).

Czy wiecie, że porcja 220 g mięsa karpia pokrywa nasze dziennie zapotrzebowanie na białko i witaminy. Co ciekawe, tak lubiane w kuchni z uwagi na wygodę przyrządzania niektóre gatunki importowanych ryb o białym mięsie posiadają tylko 1/3 białka i tłuszczu w stosunku do karpia.

Jedząc karpia zapobiegasz wielu schorzeniom i wspomagasz swój organizm.
Lista chorób i schorzeń przy których mięso karpia jest bardzo pomocne w leczeniu lub profilaktyce jest bardzo długa. Przede wszystkim karp jak i inne ryby polecany jest w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, a więc nadciśnienia, choroby wieńcowej i zawału serca, udaru mózgu, chorób naczyń obwodowych, przewlekłej niewydolności serca, zaburzeniach rymu serca, stanowiących obecnie najczęstszą przyczynę zgonów w krajach uprzemysłowionych. Wiele prac naukowych dokumentuje pozytywną rolę w przeciwdziałaniu i leczeniu cukrzycy, czy różnych rodzajów nowotworów. Wykazano przeciwdziałanie osteoporozie, obniżenie ryzyka wystąpienia chorób demencyjnych wraz  z chorobą Alzheimera. Ważną cechą jest łagodzenie stanów zapalnych będących przyczyną wielu innych chorób.

Karp pod względem czystości i zdrowotności, a co za tym idzie jakości mięsa na tle innych ryb wypada wyjątkowo dobrze.

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.