Ponad 1/3 światowych zasobów ryb (37,7%) poławiana jest w sposób niezrównoważony (Raport: The State of World Fisheries and Aquaculture 2024), prowadzący do ubożenia ekosystemów wodnych.
Dlaczego piszemy o tym właśnie dziś?
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rybactwa – święto, w którego centrum znajdują się ochrona ekosystemów wodnych oraz promowanie zrównoważonego rybołówstwa.
To ważny moment, by:
• Zwrócić uwagę na rolę ryb – zarówno jako źródła pożywienia, jak i kluczowego elementu bioróżnorodności w wodach świata.
• Podkreślić wyzwania, przed którymi stoi ten sektor – od przełowienia, przez zanieczyszczenie środowiska wodnego, aż po zmiany klimatyczne.
• Przypomnieć o tym, że musimy zarządzać zasobami rzek, jezior, mórz i oceanów w sposób odpowiedzialny, ponieważ są one ograniczone.
Dziś coraz więcej krajów, organizacji i lokalnych społeczności angażuje się w działania na rzecz odpowiedzialnego rybołówstwa, dbając o przyszłość zasobów wodnych i wspierając tradycyjne metody połowów, które są mniej inwazyjne dla środowiska.
Pamiętajmy o tym, że dobrostan ekosystemów wodnych jest w rękach każdego z nas. Jeśli go wyczerpiemy, nie będzie już odwrotu. Poprzez odpowiedzialne wybory konsumenckie możemy wspomagać ochronę ekosystemów wodnych każdego dnia – i to w bardzo prosty sposób!
• Wybierajmy ryby pochodzące ze zrównoważonych połowów, certyfikowanych łowisk.
• Myślmy globalnie, działajmy lokalnie – sięgajmy po ryby wyhodowane w rodzimych gospodarstwach w oparciu o poszanowanie środowiska naturalnego. W przypadku Polski taką rybą jest karp.
Przyszłość ekosystemów wodnych leży w naszych rękach – i koszykach zakupowych.
FunduszeUEhasztag FunduszeEuropejskiedlaRybactwa hasztag rybactwo hasztag EFMRA