Czy karp jest dobry – dla nas i środowiska?

Trwają odłowy karpia, więc to dobry moment na to, by porozmawiać o nim w eksperckim gronie.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 listopada w Warszawie, rozmawialiśmy o rynku i hodowli karpia oraz jego wpływie na nasze zdrowie i środowisko.

W gronie Prelegentów znaleźli się:

·     Prof. dr hab. inż. Roman Kujawa z Katedry Ichtiologii i Akwakultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, specjalista ds. akwakultury ryb słodkowodnych.

·     Marian Tomala, hodowca, właściciel Gospodarstwa Rybackiego Przyborów.

·     Dr hab. inż. Joanna Tkaczewska, prof. Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, specjalistka z zakresu dietetyki.

·     Dawid Tarasiewicz, Prezes Zarządu Organizacji Producentów Polski Karp Sp. z o.o.

Najważniejsze wnioski, którymi zakończyło się wczorajsze spotkanie prasowe:

·     Polska jest największym producentem karpia w Unii Europejskiej z udziałem na poziomie 36% całej produkcji unijnej.

·     Według naszych prognoz, także w tym roku na rynek trafi ponad 17,5 tys. ton karpia z krajowej produkcji.

·     W dobie globalizacji i przemysłowej produkcji żywności, wybór karpia jest wyrazem wysokiej świadomości konsumenckiej, a także realnym działaniem na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

·     Stawy karpiowe to ważne ekosystemy wodne.

·     Hodowla karpia jest istotna w kontekście ochrony bioróżnorodności.

·     Karp jest lepszy od syntetycznych suplementów diety.

·     Ceny karpia w tym roku nie powinny zaskoczyć konsumentów.

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałem prasowym, rozwijającym powyższe wnioski: https://media.mcconsultants.pl/366938-czy-karp-jest-dobry-dla-nas-i-srodowiska

Warto podkreślić, że sięgając po karpia wybieramy rybę, która jest dobra dla naszego zdrowia, ale i środowiska, za które odpowiadamy. Za hasłem „Karp – Zdrowy z Natury” stoją nie tylko jego właściwości odżywcze, ale i trzyletni niespieszny proces dorastania karpia, naturalny sposób odżywiania się ryby i brak stosowania w jego hodowli antybiotyków oraz hormonów wzrostu.

***

Działanie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.

FunduszeUE hasztagFunduszeEuropejskiedlaRybactwa hasztagrybactwo hasztagEFMRA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA