Tytuł operacji: „KARP W KRÓTKIM ŁAŃCUCHU DOSTAW 2.0”
Zadania, działania, które będą realizowane w ramach operacji:
KONFERENCJE
Zadanie I – „Krótki łańcuch dostaw – wczoraj, dziś, jutro”
KRÓTKI ŁAŃCUCH DOSTAW W PLENERZE
Zadanie II – „Nad brzegiem krótkiego łańcucha dostaw”
WYPOSAŻENIE I GADŻETY SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ
Zadanie III – ” Materiały promocyjne „
SZKOLENIA INTERNETOWE
Zadanie IV – „Łączy nas krótki łańcuch dostaw”
PROMOCJA SPRZEDAŻY BEZPOŚREDNIEJ
Zadanie V – „Media”
DZIAŁANIA UPOWSZECHNIAJĄCE I AKTYWIZUJĄCE WŚRÓD MŁODZIEŻY
Zadanie VI – ” Krótki łańcuch dostaw dla dzieci „
KDPR
Zadanie VII – „Kodeks Dobrej Praktyki Rybackiej”
ABC SPRZEDAŻY KARPI
Zadanie VIII – „ABC Sprzedaży karpi”
Grupy docelowe: Ze względu na szeroki zakres operacji projekt zostanie skierowany do producentów ryb, osób związanych z sektorem akwakultury, członków organizacji i stowarzyszeń rybackich, lekarzy weterynarii, gospodyń domowych, dzieci i młodzieży, instytucji zarządzających i pośredniczących, sprzedawców i dostawców z sektora akwakultury, ogółu społeczeństwa, klientów końcowych.
Cel operacji:Celem operacji pod nazwą „KARP W KRÓTKIM ŁAŃCUCHU DOSTAW 2.0” jest zwiększenie popytu i konkurencyjności krajowych produktów rybołówstwa i akwakultury na rynku krajowym oraz znalezienie nowych rynków i poprawę warunków wprowadzania do obrotu produktów. Organizacja kampanii komunikacyjnej i promocyjnej o zasięgu krajowym służąca podniesieniu poziomu publicznej świadomości na temat zrównoważonych produktów rybołówstwa i akwakultury powodująca zwiększenie popytu i konkurencyjności krajowych produktów rybołówstwa i akwakultury na rynku krajowym i przyczyniająca się do kreowania pozytywnego wizerunku krajowych produktów rybołówstwa i akwakultury, znalezienia nowych rynków i poprawie warunków wprowadzenia do obrotu.
Efekty, rezultaty operacji: Najważniejszym elementem operacji jest promocja krótkiego łańcucha dostaw. Gatunki ryb, które są spożywane w Polsce pochodzą głównie z importu. Dlatego promocja walorów polskich surowców pochodzących z akwakultury jako alternatywnego dla surowca rybnego przetwarzanego w Polsce, ma kluczowe znaczenie. Krótkie łańcuchy dostaw i lokalny surowiec to większa świeżość oferowanych produktów, zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów, mniejszy ślad węglowy dostawy, zwiększenie stabilności dostaw i mniejsze uzależnienie od surowców z zewnątrz, jak również impuls do kreowania nowych produktów z rodzimego surowca.
Zaplanowane działanie przyczyni się do znalezienia nowych rynków i poprawy warunków wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, zwiększenie wykorzystania potencjału przetwarzania produktów rybołówstwa i akwakultury, zapewnienia skuteczności w odniesieniu do określonych odbiorców działań objętych operacją oraz do zwiększenia popytu, konkurencyjności i kreowania pozytywnego wizerunku krajowych produktów akwakultury na rynku krajowym.
Hodowle karpiowe od stuleci dostarczały na konsumenckie stoły świeże, smaczne i zdrowe produkty. Dzisiaj, gdy świat coraz mocniej docenia i preferuje bezpośrednie dostawy żywności, w tym tzw. żywności ekologicznej, karp doskonale wpisuje się w te trendy i staje się niekwestionowanym liderem zwierząt hodowanych w symbiozie z przyrodą, z zachowaniem ich dobrostanu. Świąteczna, bezpośrednia sprzedaż karpi z basenów z wodą, jest podstawowym kanałem ich dystrybucji, gwarantującym najkrótszą drogę ryb „ze stawu na stół”.
Krótki łańcuch dostaw to lokalna sprzedaż karpi z wody, uśmierconych i ewentualnie na życzenie klienta oprawionych w miejscu sprzedaży. Dzisiaj, tę tradycyjną formę sprzedaży świątecznych karpi z polskich stawów preferuje większość klientów, co potwierdzają badania rynkowe. Tak sprzedawana ryba jest najświeższą, czyli najzdrowszą, a ponadto relatywnie tanią (klient sam ponosi koszty obróbki ryby bez pośredników). Nie bez znaczenia jest tu również możliwie najkrótsza odległość ze stawu do konsumenta (zyski ekologiczne) oraz spełnianie wymogów dobrostanowych ryb. Ten sposób sprzedaży karpi spełnia także wielką rolę promocyjną, pod jednym warunkiem, że prowadzony jest z najwyższą dbałością o dobrostan ryb i estetykę tysięcy świątecznych stoisk sprzedażowych. Torpedowanie tej formy sprzedaży karpi, niezwykle ważnej ekonomicznie części ich dystrybucji, to osłabianie naszej akwakulturowej suwerenności, a także niszczenie unikatowej symbiozy hodowli, przyrody i tradycji. Krótkim łańcuchem dostaw jest także regionalna dystrybucja karpi przetworzonych (ryba wypatroszona, tuszki, dzwonka, filety…) w lokalnych niewielkich przetwórniach ryb, do odbiorców w możliwie najbliższym rejonie. Dzisiaj małe przetwórnie ryb, a jest ich kilkaset przy obiektach hodowlanych, mogą uratować rynek świeżych karpi przetworzonych. Wystarczy je doinwestować, wypromować i wzmocnić system sprzedaży na miejscu i dystrybucji świeżych karpi bezpośrednio do mniejszych i większych sklepów (punktów sprzedaży) w regionie. Takie przetwórstwo zapewni najlepszą jakość i godziwą cenę.
W celu zwiększenia popytu i konkurencyjności produktów karpiowych, niezbędnym jest intensyfikacja sprzedaży bezpośredniej (na każdym etapie hodowlano- dystrybucyjnym) oraz kreowanie pozytywnego wizerunku produktów akwakultury karpiowej. Zapoznając potencjalnych konsumentów produktów akwakultury z miejscami i sposobami hodowli, uwiarygodniamy walory zdrowotne, kulinarne i pro przyrodnicze tych produktów oraz wzmacniamy ich pozycję na rynku. Gospodarstwa karpiowe w projekcie promocyjnym „Karp w krótki łańcuch dostaw 2.0” stanowi niejako kręgosłup, na którym budujemy działania promujące akwakulturę regionów z zaproszeniem konsumentów do rozpoznawania i interpretacji bodźców zawartych w naszym przekazie – percepcji.
Operacja pod nazwą „KARP W KRÓTKIM ŁAŃCUCHU DOSTAW 2.0” poprzez realizację poszczególnych zadań przyczyni się do bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej.
Wartość operacji (całkowity koszt operacji): 5 259 999,88 zł
Wysokość współfinansowania z EFMRA: 3 497 859,40 zł
Współbeneficjenci operacji:Polski Karp Sp. z o.o. i Towarzystwo Promocji Ryb
#FunduszeEuropejskie #FunduszeEuropejskiedlaRybactwa #rybactwo #EFMRA