WARTOŚCI ODŻYWCZE KARPIA

Ryby są zdrowe. Karp szczególnie. Każdy to wie, ale co to oznacza.

Na co dzień Polacy spożywają tylko 12 kg ryb rocznie. Dla porównania Islandczycy zjadają ich 91 kg, Hiszpanie 50 kg, a za Azjatami jesteśmy bardzo daleko w tyle. Sięgamy coraz częściej po żyzność wysoko-przetworzoną i suplementy, aby uzupełnić niedoborowy witamin
i kwasów tłuszczowych. A przecież możemy je dostarczyć naszemu organizerowi wraz z naturalnym pożywieniem. Karp również jest ich bogatym źródłem.

Co znajdziemy w mięsie karpia.
Karp należy do ryb średniotłustych i zawiera 4,2 tłuszczu w 100 g mięsa. Obok wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i potasu mięso karpia jest doskonałym źródłem białka, węglowodanów i kwasów tłuszczowych (w tym tak ważnego kwasu OMEGA 3).

Czy wiecie, że porcja 220 g mięsa karpia pokrywa nasze dziennie zapotrzebowanie na białko i witaminy. Co ciekawe, tak lubiane w kuchni z uwagi na wygodę przyrządzania niektóre gatunki importowanych ryb o białym mięsie posiadają tylko 1/3 białka i tłuszczu w stosunku do karpia.

Jedząc karpia zapobiegasz wielu schorzeniom i wspomagasz swój organizm.
Lista chorób i schorzeń przy których mięso karpia jest bardzo pomocne w leczeniu lub profilaktyce jest bardzo długa. Przede wszystkim karp jak i inne ryby polecany jest w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, a więc nadciśnienia, choroby wieńcowej i zawału serca, udaru mózgu, chorób naczyń obwodowych, przewlekłej niewydolności serca, zaburzeniach rymu serca, stanowiących obecnie najczęstszą przyczynę zgonów w krajach uprzemysłowionych. Wiele prac naukowych dokumentuje pozytywną rolę w przeciwdziałaniu i leczeniu cukrzycy, czy różnych rodzajów nowotworów. Wykazano przeciwdziałanie osteoporozie, obniżenie ryzyka wystąpienia chorób demencyjnych wraz  z chorobą Alzheimera. Ważną cechą jest łagodzenie stanów zapalnych będących przyczyną wielu innych chorób.

Karp pod względem czystości i zdrowotności, a co za tym idzie jakości mięsa na tle innych ryb wypada wyjątkowo dobrze.